19.09.2017
|
Jugoslovenska kinoteka, Kosovska 11, Beograd
|
TEZE O JUGOSLOVENSKOM SAMOUPRAVLJANJU
Predavanje Slobodana Karamanića
Prvi javni događaj projekta «Jugoslovenski socijalizam na filmu» sastoji se od sinematičnog predavanja-performansa umetničkog dua Doplgenger i predavanja Slobodana Karamanića. Karamanić će u svom izlaganju izneti teze o nekim od glavnih principa i istorijskih izvora jugoslovenskog samoupravljanja. Početna pretpostavka je da se samo na bazi tih principa i izvora, te pitanja i protivrečnosti koji oni otvaraju, može izvoditi bilans samoupravljanja. Umesto da se dostignuća i mane samoupravljanja mere po aršinima neke navodno objektivne nauke (političke ekonomije, politikologije ili sociologije), jugoslovenski socijalistički eksperiment treba najpre podvrgnuti merilima koje je on sam pred sebe postavio. Prema rečima Edvarda Kardelja, teorija samoupravljanja je nastala u isti mah kao odraz i kao orijentir konkretne prakse. U tom smislu, nužno je nanovo razmotriti koncepte «odumiranja države», «diktature proletarijata», «slobodnog udruženog rada», «raspolaganja viškom vrednosti», «društvene svojine», itd., te utvrditi horizont novina i granica koje su ti koncepti proizveli u odnosu na realnost jedne socijalističke zemlje.
Dr sc Slobodan Karamanić je aleatorni materijalista sa radnom dozvolom u Nemačkoj. U doktorskoj disertaciji o Luju Altiseru (Ljubljana, 2013), brani tezu da je koncept političke subjektivnosti ovog francuskog filozofa potrebno čitati iz perspektive izuzetka, tj. iz perspektive singularnih proboja i spojeva politike emancipacije i saznanja. Objavljuje članke i eseje u poljima filozofije, kritike ideologije, vizuelne kulture, umetnosti, muzike i filma. Njegova interesovanja za Jugoslaviju se tiču prvenstveno dva pitanja: 1) pitanje singularnosti i novina jugoslovenskog revolucionarnog nasleđa; 2) pitanje logike destrukcije jugoslovenskog socijalističkog projekta.
Doplgenger umetnički duo čine Isidora Ilić i Boško Prostran, film/video umetnici iz Beograda. Radovi Doplgengera se bave odnosom između umetnosti i politike kroz preispitivanje režima pokretnih slika i modusa njihove recepcije. Doplgenger dekonstruiše filmski medij, jezik, strukturu i tekst kako bi ispitali načine putem kojih umetnost i pokretne slike učestvuju u kreiranju političke stvarnosti. Oslanjajući se na tradicije eksperimentalnog filma i videa, Doplgenger interveniše na već postojećim medijskim proizvodima ili proizvodi u formi filmskog eseja. Iako im je pokretna slika osnovni medij, njihova praksa uključuje i tekst, prostorne instalacije, performanse, predavanja i diskusije.
FILMSKI PROGRAM
Selekcija: Isidora Ilić & Boško Prostran
20.09.2017.
★ 17.00h — «Te noći» (1958. / Slavija film/ R: Jovan Živanović/ Trajanje: 88 minuta)
★ 19.00h — «Prometej s otoka Viševice» (1964. /Jadran Film /R: Vatroslav Mimica/ Trajanje: 92 minuta)
★ 21.00h — «Službeni položaj» (1964. / Avala film / R: Fadil Hadžić/ Trajanje: 98 minuta)
21.09.2017.
★ 17.00h — «Licem u lice» (1963. / Jadran film/ R: Branko Bauer / Trajanje: 99 minuta)
★ 19.00h — «Protest» (1967. / Autorska grupa Most, Zagreb/ R: Fadil Hadžić/ Trajanje: 84 minuta)
★ 21.00h — «Pavle Pavlović» (1975. / Centar Film, Filmska Radna Zajednica (FRZ) / R: Puriša Đorđević / Trajanje: 92 minuta)
★★ Ulaz na javne događaje je besplatan. Ulaz na filmski program se plaća.
Istraživačko-obrazovni projekat «Jugoslovenski socijalizam na filmu» organizuju udruženje Transimage iz Beograda i Rosa Luxemburg Stiftung Southeast Europe uz podršku Jugoslovenske kinoteke.