Skip to main content
  • O nama
  • Rosa Luxemburg
  • Partnerske organizacije
  • Prijava za projekte
  • Obaveštenja
  • Kontakt
  • Newsletter

Search form

  • BHS
  • Eng
  • De
  • All

Aktuelno

30.04.2018.
|
Rosa Luxemburg Stiftung

«PITANJA U KOJA SE TREBAMO UDUBITI»

Otvaranje izložbe i razgovor


Što ostaje kao sablasni trag (prisutnost odsutnosti) nakon ukinuća AFŽ-a 1953. godine? Kako najmasovniju feminističku platformu i njezinu emancipatorsku agendu misliti danas, nakon «kraja historije»? Kako interpretirati biografije (bosanskohercegovačkih) revolucionarki u kontekstu kontradiktornih i nekonzistentnih politika jugoslavenskog «državnog feminizma»? Što nam danas znače iznevjereni ideali i neviđeni entuzijazam (nevidljivih) žena u socijalističkoj epistemi, modernizaciji, urbanizaciji i razvoju javnih politika i praksi (proizvodnih, društvenih, umjetničkih, medijskih)? Koja je uloga digitalnog arhiva Crvene za feminističko razumijevanje diversifikacije rodnih uloga i krize progresivnih ideja u društvima koja vlastito pamćenje i dalje oblikuju kroz mit i/ili amneziju?



O ovim i drugim pitanjima razgovarat ćemo s Tijanom Okić, jednom od urednica zbornika Izgubljena revolucija: AFŽ između mita i zaborava (Sarajevo, 2016). povodom otvorenja izložbe Pitanja u koja se trebamo udubiti. Razgovor će moderirati Renata Jambrešić Kirin.
Izložba Pitanja u koja se trebamo udubiti nastala je na osnovu dugogodišnjeg i zajedničkog rada na prikupljanju i digitalizaciji Arhiva antifašističke borbe žena BiH i Jugoslavije (www.afzarhiv.org) koji je autorica, zajedno s Adelom Jušić, kreirala u okviru Udruženja za kulturu i umjetnost CRVENA. U fokus izložbe autorica postavlja feminističko kolažiranje svakodnevice koja se tiče društevnog, političkog, ekonomskog, afektivnog, zdravstvenog, reproduktivnog, privatnog i javnog života žena u Bosni i Hercegovini i Jugoslaviji u periodu od 1946. do 1953. godine.  Polazeći od dokumentacije i materijala iz online arhiva, pored nužnih pitanja koje donosi njihov sadržaj kada je riječ o revolucionarnim promjenama i istorizaciji samog pokreta, Andreja Dugandžić, iskorakom u kolažiranje, odgovara i na pitanje koje se tiče izlagačkih formata arhiva i arhivske dokumentacije. 
*
Razgovor i izložbu organiziraju Udruženje za kulturu i umjetnost CRVENA i Centar za ženske studije Zagreb u sklopu projekta Organizirane žene na ljevici u periodu između dva rata, tijekom Drugog svjetskog rata i nakon rata.
Program se organizira u sklopu proširenog programa Trnjanskih krijesova 2018.
Projekt financira Rosa Luxemburg Stiftung South East Europe. 
Izložba je otvorena do subote, 12. svibnja u 20 sati, svaki dan od 17 do 20.
 
BIOGRAFIJE SUDIONICA:

Andreja Dugandžić živi i radi u Sarajevu. Dijelom je kolektiva Udruženja za kulturu i umjetnost CRVENA, gdje radi na programu Online Arhiva antifašističke borbe žena Bosne i Hercegovine i Jugoslavije. Jedna je od urednica zbornika  Izgubljena revolucija: AFŽ između mita i zaborava (Sarajevo, 2016).  Svoj umjetnički rad razvija putem teksta, performansa, kolaža i glazbe. Istražujući ponajviše svakodnevnicu kućnog okružja, okupirana je širim društveno-kulturnim i rodnim dimenzijama hrane, kuhanja, kućnog rada i ekonomije kućanstva. Jedna je od članica legendarnog benda STARKE (2007-2009), te dijelom glazbenog projekta Black Water and her Daughter.
Renata Jambrešić Kirin znanstvena je savjetnica u Institutu za etnologiju i folkloristiku i suradnica Centra za ženske studije u Zagrebu. Sudirektorica je poslijediplomskog seminara Feminisms in a transnational perspective (IUC Dubrovnik 2007-) te članica Upravnog odbora Međunarodnog udruženja za istraživanje pripovijedanja ISFNR. Bavi se temama društvenih politika pamćenja, literature svjedočenja, rodne povijesti i ratne etnografije.
Objavila je znanstvenu knjigu Dom i svijet: o ženskoj kulturi pamćenja (2008), knjigu eseja i kratkih proza Korice od kamfora (2015) te suuredila osam zbornika radova.
 
Tijana Okić rođena je u Sarajevu 1986. godine. Magistrirala je filozofiju na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, a od 2015. godine pohađa doktorski studij filozofije na Scuola Normale Superiore u Pisi. Bila je DAAD PhD Research Student na Filozofskom seminaru Univerziteta u Tübingenu. S Andrejom Dugandžić uredila je zbornik Izgubljena revolucija: AFŽ između mita i zaborava. Objavila je nekoliko filozofskih tekstova. Organizirala je i aktivno sudjelovala u radu Plenuma u Sarajevu 2014. godine.  Surađuje sa kolektivom Viewpoint Magazine i redovno objavljuje prevode s više jezika.

MJESTO I VRIJEME

Galerija Greta, Ilica 92,  Zagreb
ponedjeljak, 7. svibnja 2018. 
razgovor 17:30
otvaranje izložbe 19:00


 
Tagovi: Alternative, Feminizam, Istorija, Rad, Radnička prava, Revizionizam, Socijalizam

Aktuelno

  • 16.03.2018.
    |
    Rosa Luxemburg Stiftung
    GDE JE NESTALA POLITIKA?
    Beogradski izbori u znaku kulta Aleksandra Vučića
    Beogradski izbori nisu doveli do smene vlasti ali su značajno rekonfigurisali politički teren post-miloševićevske Srbije. Stare snage DOS-ovoske koalicije su nestale otvarajući prostor novima. Grassroot levica je prvi put «imala za koga da glasa», dok je uspešniji krak demokratske opozicije predvođen Draganom Đilasom, svoju kampanju načelno, ali ne i uverljivo fokusirao na socijalne teme.
    Tagovi: Politika
  • 24.01.2018.
    |
    BLOK - Lokalna baza za osvježavanje kulture
    POLITIČKA ŠKOLA ZA UMJETNIKE
    POZIV ZA PRIJAVE 2018.
    Pozivamo vas da se prijavite za sudjelovanje u programu Političke škole za umjetnike i sve zainteresirane. Namjera ovog tromjesečnog obrazovnog programa jest ponuditi uvid u kritiku političke ekonomije, osnovne teorijske koncepte i historijat kapitalizma te u osnove socijalizma kao njegove alternative, uz poseban naglasak na ulogu i mjesto umjetnosti u njima.
    Tagovi: Alternative, Kultura, Mediji, Politika, Socijalizam
  • 12.01.2018.
    |
    Dom sindikata, Beograd
    |
    Centar za politike emancipacije
    POVRATAK UTOPIJE 2
    Izveštaj sa konferencije
    Od 14. do 16. novembra 2017. godine organizovana je konferencija pod nazivom «Povratak utopije 2» u organizaciji Centra za politike emancipacije (CPE) i portala Mašina. Predavanja i paneli su održani u Beogradu, u Kamenoj Sali Doma sindikata, a uz podršku Rosa Luxemburg Stiftung Southeast Europe i Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije.
    Tagovi: Alternative, Economy, Rad, Radnička prava, Socijalizam
  • 09.01.2018.
    |
    Beograd, Dom sindikata
    |
    Rosa Luxemburg Stiftung
    «NEMA RADNIČKE MOĆI BEZ RADNIČKOG ORGANIZIRANJA»
    Nekoliko napomena uz konferenciju »For Labour Rights!«
    »ZA RADNIČKA PRAVA! – Transnacionalna solidarnost, zajednička dobra i perspektive organiziranja«, tako je glasio naslov konferencije koju je od 27. do 29. oktobra organizirala beogradska kancelarija Rosa Luxemburg Stiftunga. Konferencija je okupila sindikaliste/ice, članove/ice lijevih organizacija civilnog društva, društvene istraživače/ice i lijeve političke aktiviste/ice iz Evrope, Azije i SAD-a, kako bi raspravljali o radničkim borbama i strategijama u širem kontekstu koncepta »globalnih socijalnih prava« (Global Social Rights).
    Tagovi: Alternative, Economy, Rad, Radnička prava
  • 21.11.2017.
    |
    Rosa Luxemburg Stiftung
    SINDIKATI U SRBIJI
    Borba za kolektivno pregovaranje i mogućnosti saradnje sa progresivnim civilnim sektorom
    Sveprisutna kriza sindikata i sindikalizma potakli su regionalnu kancelariju za jugoistočnu Evropu «Rosa Luxemburg Stiftung» da pokrene dva seminara na kojima se trebalo sagledati stanje radničkih prava u Srbiji i regionu, ali i potencijali za saradnju između sindikata, sindikalaca i aktera civilnog sektora aktivnim u borbama za odbranu stečenih radničkih prava.
    Tagovi: Economy, Rad, Radnička prava
  • 15.09.2017.
    |
    Jugoslovenska kinoteka, Kosovska 11, Beograd
    |
    Transimage
    JUGOSLOVENSKI SOCIJALIZAM NA FILMU
    Predavanja i projekcije filmova
    «Film je za nas najvažnija umetnost» - istakao je 1922. godine Lenjin a to je postala lozinka i za jugoslovensku kinematografiju. Zakonska odredba u prvom članu Osnovnog zakona o filmu iz 1956. godine pocrtava ono što je jugoslovensko samoupravno društvo očekivalo od filma: «Ovim zakonom se određuju odnosi na području proizvodnje, prometa i prikazivanja filmova kao privredne delatnosti, koja ima poseban kulturni i prosvetni značaj.»
    Tagovi: Alternative, Istorija, Kultura, Radnička prava, Socijalizam
bilten
luxemburg
baner_rls
Mašina

GOSPODAR JEVREMOVA 47

11000 BEOGRAD, SERBIA

info@rosalux.rs
www.rosalux.rs

  • O nama
  • Partnerske organizacije
  • Rosa Luxemburg
  • Kontakt
  • Prijava za projekte
  • Obaveštenja
  • Newsletter