Inicijativa »Kvirovanje Crne Gore« je pokrenuta 2014. godine u saradnji nekoliko osoba iz svijeta aktivizma i društvenih nauka. Naš cilj je bio da zajednički formulišemo ideje o tome kako se boriti protiv homofobije i transfobije u Crnoj Gori, potpuno svjesni karakteristika crnogorskog društvenog i kulturnog konteksta u kome živimo i radimo.
Mi vjerujemo da je pretpostavka kako Crna Gora »kaska« za zemljama Zapadne Evrope problematična, te da je treba napustiti. Rad na popravljanju pozicije LGBTIQ osoba ne treba da se zasniva na ideji kako Crna Gora treba da „dostigne“ Evropu, već da se fokusira na to kako specifičnosti političkog i društvenog života u Crnoj Gori stvaraju svakodnevne režime isključivanja i diskriminacije LGBTIQ osoba.
Inicijativa je održavana kroz niz sastanaka na kojima je preko petnaest osoba diskutovalo o raznim pitanjima vezanim za seksualnost, ljudska prava, rad, patrijarhat i Crnu Goru. Članice i članovi inicijative su razvili nekoliko novih, originalnih ideja o tome kako se suprotstaviti homofobiji i transfobiji na način koji je smislen i efikasan u crnogorskom kontekstu.
U toku 2016. godine, konsenzualno smo definisali političku platformu inicijative »Kvirovanje Crne Gore«. Platforma nudi uvid u probleme koji ne mogu biti obuhvaćeni diskursom ljudskih prava, niti politikom prepoznavanja specifičnih LGBTIQ identiteta u Crnoj Gori i drugim ex-YU zemljama. Cilj platforme jeste da ponudi naš, privremen odgovor na pitanje: »u kakvom društvu želimo da živimo?«
Platforma je izuzetno važna danas, kao primjer vizije budućnosti kojoj težimo. Nastala je u trenutku kada mračne vizije budućnosti cirkulišu na globalnom nivou. Čini se da je daleko lakše zamisliti distopijsku budućnost, nego njene alternative. Rast nacionalizma, rasizma, pobjede desničarskih i fašističkih partija, raspad postojećih političkih saveza, sukobi oko granica, gubitak poslova i nestanak penzija – sve se ovo čini vjerovatnijim od izgradnje društva socijalne pravde na globalnom nivou. Mi smatramo da je to problem.
Nudimo platformu kao skicu alternative i kao materijal za dalji rad, te se nadamo da će podstaći diskusiju o vizijama budućnosti za koje se vrijedi boriti, u Crnoj Gori, regionu i šire.