U ovoj publikaciji objavljujemo dva teksta o nemačkoj partiji DIE LINKE (Levica). Partija DIE LINKE je osnovana 2007. godine i relativno je nova politička snaga koja se u međuvremenu etablirala kao važan faktor na političkoj sceni u Saveznoj Republici Nemačkoj. Nastala je spajanjem dve organizacije koje su postojale još od ranije: Partija demokratskog socijalizma (PDS) sa težištem rada u Istočnoj Nemačkoj i Izborna alternativa za rad i socijalnu pravdu (WASG), koja se u biti razvila iz leve opozicije unutar Socijaldemokratske partije (SPD) u Zapadnoj Nemačkoj. Treću grupu članova, koja je danas aktivna u DIE LINKE, čine ljudi koji prethodno nisu bili članovi ni jedne druge partije. Politički proboj DIE LINKE počeo je izborima za Bundestag u septembru 2009. godine, kada je sa 11,9 odsto glasova ušla u parlament sa značajnim brojem zastupnika. Ovaj veliki uspeh može biti pripisan, pre svega, razočaranju mnogih građana neoliberalnom politikom tzv. velike koalicije hrišćanskih demokrata (CDU) i socijaldemokrata (SPD).
Iz dva teksta koji slede, čitaoci mogu steći predstavu o programu i političkom razvitku partije DIE LINKE. Prvi tekst je osnovni program stranke, koji je nakon duge debate vođene unutar partije usvojen na kongresu u Erfurtu, u oktobru 2011. godine, i koje na na referendumu, nakon kongresa, podržan glasovima velike većine članova stranke. Partija je prema tom programu koncipirana kao pluralistička organizacija, koja je utemeljena u tradiciji komunističkog, socijalističkog i socijaldemokratskog radničkog pokreta te feminističkog i drugih emancipatorskih pokreta. Poseban naglasak stavljen je na „raskid sa staljinizmom kao sistemom“. Program istovremeno sadrži načelnu kritiku kapitalizma kao dominantnog ekonomskog modela. U njemu je razvijena ideja demokratskog socijalizma kao moguće alternative. Iako se pojedini delovi programa u prvom redu odnose se na politički i istorijski kontekst u Nemačkoj, veći deo teksta relevantan je za redefinisanje pozicija međunarodne levice i levičarskih partija. To je ujedno i najvažniji razlog zbog kojeg je Regionalna kancelarija Rosa Luxemburg Stiftung za Jugoistočnu Evropu, odlučila da prevede i objavi ovaj dokument.
Drugi tekst je napisala Cornelia Hildebrandt sa Instituta za društvenu analizu (IfG) pri Rosa Luxemburg Stiftungu u Berlinu. Ona analizira poziciju DIE LINKE unutar partijskog sistema u Saveznoj Republici Nemačkoj, socijalnu strukturu članstva i razvitak partijske strukture. Objašnjava i oko kojih se političkih i strateških pitanja vode kontroverzne diskusije unutar partije.