REGIONALNA LEVA FEMINISTIČKA RADNA GRUPA
Tokom 2019. godine, grupa aktivistkinja iz Srbije, Hrvatske, Slovenije i Makedonije je kroz sastanke u Beogradu i Zagrebu, oformila radnu grupu feministkinja koje se bave levom politikom. Sastanci su organizovani kao nastavak Feminističke letnje škole održane u Beogradu, 2018. godine, u organizaciji Rosa Luxemburg Stiftung-a (RLS). Na ovom skupu koji je okupio oko sto aktivistkinja iz celog sveta, pojavila se potreba za kontinuiranom razmenom iskustava i ideja među aktiviskinjama u regionu. Stoga, kancelarija RLS-a u Beogradu inicira aktivnosti u 2019. godini vezane za levi pristup feminističkoj teoriji i praksi u bivšoj Jugoslaviji, sa idejom da se već započeto umrežavanje postojećih organizacija i inicijativa nastavi. Sastanci u Beogradu i Zagrebu su omogućili da prisutne učesnice diskutuju o političkom kontekstu u regionu i sa kojim izazovima se u aktivističkom i teorijskom radu susreću.
Na ovim sastancima je dogovorena organizacija feminističkog skupa „Nasilje, mikroagresije i granice: feministička i leva perspektiva“ koji je održan od 21. do 24. novembra u galeriji Papergirl u Beogradu. Ovaj seminar je okupio 24 aktivistkinje iz Slovenije, Makedonije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije. Tema seminara je odabrana zbog potrebe učesnica da se o nasilju i opresijama sa kojima se suočavaju u izabranim kolektivima i u radnim zajednicama govori na konstruktivan način u sigurnoj i drugarskoj atmosferi, kao i da bi se iskustva nejednakosti, nasilja i opresija (a posebno ona u međuljudskim odnosima) transformisala u kreiranje participativnih političkih strategija i platformi.
Tematika seminara je postavljena u okviru feminističke klasne politike koja može teorijski i praktično da obuhvati sistem strukturnih opresija, dominacije i nejednakosti. Diskutovalo se o degradiranju ženskog tela i ženskog rada, eksploataciji, seksualnosti i položaju LGBTIQA+ osoba, seksualnom nasilju i sistemima opresije koji se prepliću. Vodeća pitanja su bila: kako se možemo ujediniti i reorganizovati feminističke borbe na teme nasilja i opresija, kako možemo učiti jedna od druge o intimnom i internalizovanom patrijarhatu i tako se osnažiti da ga adresiramo u društveno/političkom kontekstu, kako postojeće teorijske okvire možemo da primenimo u analizi opresija sa kojima se svakodnevno susrećemo i koje nam mogu biti zajedničke borbe u razvijanju levih i feminističkih odgovora i strategija na pitanje sistemskih opresija?
Feministički skup je uključio kombinaciju teorijsko-političkih diskusija i iskustveno-radioničarskog rada što se pokazao kao dobar način za promišljanje navedenih tema.
Ovo je prvi u nizu događaja kojim se otvara prostor za dugoročnu saradnju među učesnicama. U 2020. godini je planirano proširenje radne grupe i nastavak rada kroz teorijske i praktične doprinose levom feminističkom političkom organizovanju.