06.06.2017
|
Društveni centar "OKTOBAR", Strahinjića Bana 33/21, Beograd
|
JUGONOSTALGIJA
sećanje na prošlost ili kritika današnjice?
Iako je prošlo više od dve decenije od kako formalno ne postoji, socijalistička Jugoslavija ne prestaje da bude tema kojom se bave mnogi – od filmskih autora/ki do sociologa/škinja, muzičara/ki do književnika/ca, od istoričara/ki do novinara/ki.
Međutim, različite interpretacije koje su u opticaju neretko idu u dva smera. S jedne strane, Jugoslavija je iz desničarske perspektive demonizovana, kroz diskurs o represivnoj »tamnici naroda« koja guši nacionalne, verske i druge odlike naroda i narodnosti koje žive u njoj. Sa druge strane, u opticaju je često i narativ koji priču o Jugoslaviji svodi na puke pojedinačne uspomene iz privatnih foto-albuma, svojevrsne refleksije na vreme koje se jednom desilo i nikad se neće vratiti, bez stvarnog promišljanja političkog okvira koji je to vreme učinio takvim.
O sećanjima na Jugoslaviju i njihovoj upotrebi u legitimaciji kapitalističkog poretka ili pak izgradnji otpora aktuelnom sistemu, razgovaramo sa troje autora/ki koji su se u svojim radovima bavili ovom temom:
Ivana Spasić, profesorka na Odeljenju za Sociologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu
Vladimir Simović, Centar za politike emancipacije, Beograd
Milica Popović, politikološkinja, Ljubljana/Zagreb/Beograd
Povod za razgovor predstavlja objavljivanje drugog izdanja publikacija »Samo jednom se ljubi. Radiografija SFR Jugoslavije 1945.-72., uz hipoteze o početku, kraju i suštini« Darka Suvina i »The Road to Collapse: The Demise of the League of Communists of Yugoslavia« Leva Centriha. Publikacije je objavila Rosa Luxemburg Stiftung, predstavništvo za Jugoistočnu Evropu (RLS SEE).
Tim povodom ova izdanja biće distribuirana zainteresovanoj javnosti tokom razgovora.
Ovo je prvo u nizu dešavanja kojima DC Oktobar i RLS SEE promovišu izdanja objavljena sredstvima RLS-a od 2012. godine do danas.