Skip to main content
  • About us
  • Rosa Luxemburg
  • Partner organisations
  • Project applications
  • Announcements
  • Contact
  • Newsletter

Search form

  • BHS
  • Eng
  • De
  • All

News

24.01.2018.
|
BLOK - Local Base for Cultural Refreshment

POLITIČKA ŠKOLA ZA UMJETNIKE

POZIV ZA PRIJAVE 2018.


Pozivamo vas da se prijavite za sudjelovanje u programu Političke škole za umjetnike i sve zainteresirane. Namjera ovog tromjesečnog obrazovnog programa jest ponuditi uvid u kritiku političke ekonomije, osnovne teorijske koncepte i historijat kapitalizma te u osnove socijalizma kao njegove alternative, uz poseban naglasak na ulogu i mjesto umjetnosti u njima.


 
Politička škola za umjetnike (i sve zainteresirane) pokrenuta je 2016. godine, i ovo je njezino treće izdanje. Motivacija za uspostavljanjem kontinuiranog obrazovnog programa takvog profila je dvostruka: s jedne strane, radi se o reakciji na suvremene transformacije u polju obrazovanja, i posebno umjetničkog obrazovanja te, s druge, o reakciji na transformacije političkog polja i posljedice tog restrukturiranja na umjetnost.
Umjetnost 20., a onda i 21. stoljeća, obilježena je stalnim napetostima zbog svog odnosa s politikom i političkim organiziranjem. Politiku i političko organiziranje je danas prevladao aktivizam, uslijed šireg procesa 'diskreditiranja' ljevice kroz 20. stoljeće. Pod pritiskom zahtjeva za direktnim akcijama u ropotarnicu prošlosti bačeno je i političko obrazovanje koje je nekoć bilo konstitutivnim dijelom političkog organiziranja odozdo. Ne može se reći da su umjetničke institucije ikad prepoznavale potrebu za političkim i društvenim obrazovanjem umjetnika, ali zato su umjetnici pristup takvom znanju stjecali sudjelovanjem u političkim pokretima koji su držali do obrazovanja svojih članova. Suvremeni aktivizam u umjetnosti, kao i aktivizam općenito, iscrpljuje se u spontanim pobunama, nerijetko i posve individualiziranim istupima, dominantno u okvirima institucije umjetnosti koja se pritom ni ne dovodi u pitanje. Može se zaključiti kako je nakon 20-stoljetnih rasprava prevladalo shvaćanje umjetnosti kao područja slobodnog od društvenih podjela. I to nas ne smije čuditi kad sagledamo politički krajolik, a u obzir uzmemo i razvoj u umjetničkom obrazovanju. Ono se klacka između konzervativnog majstorskog i liberalnog postmodernog pristupa, pri čemu je potonji presudan u akademizaciji umjetničkog diskursa. Odsutnost sistemske edukacije na temelju uvida iz političkih i društvenih znanosti začinjena je najnovijim neokonzervativnim tendencijama, najvidljivijima u srednjoškolskom obrazovanju.
 
Politička škola za umjetnike (i sve zainteresirane) strukturirana je u 3 trodnevne sesije (vikendom) uz pozvane izlagače, a održava se od 23. veljače do 22. travnja 2018. Uvodna izlaganja bit će popraćena raspravama koje će se temeljiti na unaprijed zadanoj literaturi, kao i terenskim predavanjima na području Zagreba. To podrazumijeva pripremu za svaki susret, kao i volju za sudjelovanjem u kolektivnom radu.
 
 
PROGRAM
 
1. sesija: Kritika kapitalizma (23. - 25. veljače 2018.)

Mira Bogdanović: Nastanak i razvoj kapitalizma
Stipe Ćurković: Klase i klasna teorija
Ivana Perica: O ideologiji (i) umjetnosti
Ana Kutleša/Ivana Hanaček/Vesna Vuković: Privatizacija kulture (terensko predavanje)
 
2. sesija: Povratak socijalističke vizije (23. - 25. ožujka 2018.)

Nikola Vukobratović: Socijalizam i rođenje masovne politike
Andreja Gregorina: Socijalistički i marksistički feminizam
Krešimir Zovak: Socijalistička država i njezine kontradikcije
Ana Kutleša/Ivana Hanaček/Vesna Vuković: Umjetnička produkcija u socijalističkoj Jugoslaviji (terensko predavanje)
 
3. sesija: Politika umjetnosti i kulture (20. - 22. travnja 2018.)

Goran Pavlić: Nastanak institucije umjetnosti
Srđan Kovačević i Tena Gojić: Što nam politički film može reći?
Emil Jurcan: Politička forma arhitekture
Ana Kutleša/Ivana Hanaček/Vesna Vuković: Materijalistička perspektiva u povijesti umjetnosti (terensko predavanje)
 
 
UPUTE ZA PRIJAVU
 
Prijave se šalju na mail: blok@blok.hr (subject: Politicka skola 2018) do 11. veljače 2018.
 
Škola je namijenjena svim zainteresiranima koji žele steći uvid u osnovne teorijske koncepte i historijat kapitalističkih društvenih odnosa, kao i njihovu socijalističku alternativu. Ne traži se posebno predznanje, ali je važno da polaznici budu redoviti, da ispunjavaju obaveze i da doprinose procesu zajedničkog rada. Škola nije namijenjena onima koji pohađaju doktorske studije iz društveno-humanističkih znanosti, za koje se pretpostavlja da već barataju ovim pojmovima i konceptima. Prijave doktoranata neće se razmatrati.
 
Prijava treba sadržavati sljedeće podatke: ime i prezime, godina rođenja, obrazovanje (formalno i neformalno), ustanova (ako ste zaposleni ili studirate) ili organizacija (ako ste aktivni u nekoj od organizacija ili kolektiva) te kraće motivacijsko pismo (do dvije kartice) u kojemu ćete izložiti koliko ste upoznati s temama i kontekstom, zašto vas škola zanima i što od nje očekujete.
Prethodno poznavanje problematike i dosadašnji angažman nisu kriterij selekcije sudionika, već će nam pomoći da nastavu prilagodimo stupnju predznanja. Motivacija i interes bit će ključni u odabiru.
 
Škola je besplatna. Održava se u Zagrebu, a broj polaznika je ograničen. U želji da program učinimo dostupnim i onima koji ne žive u glavnom gradu, osigurali smo financijska sredstva za put i troškove smještaja za pet polaznika. Stoga posebno ohrabrujemo zainteresirane koji žive i rade izvan Zagreba, u Hrvatskoj i regiji, da se jave.
 
 
Za eventualna dodatna pitanja možete pisati na: blok@blok.hr.
 
Više informacija o nama i našem radu možete pronaći na: www.blok.hr.
 
O sudjelovanju ćete biti obaviješteni 13. veljače 2018.
 
 
Program financijski podupire Rosa Luxemburg Stiftung Southeast Europe.

 
Tags: Alternative, Kultura, Mediji, Politika, Socijalizam

News

  • 12.01.2018.
    |
    Dom sindikata, Beograd
    |
    Center for Politics of Emancipation
    POVRATAK UTOPIJE 2
    Izveštaj sa konferencije
    Od 14. do 16. novembra 2017. godine organizovana je konferencija pod nazivom «Povratak utopije 2» u organizaciji Centra za politike emancipacije (CPE) i portala Mašina. Predavanja i paneli su održani u Beogradu, u Kamenoj Sali Doma sindikata, a uz podršku Rosa Luxemburg Stiftung Southeast Europe i Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije.
    Tags: Alternative, Economy, Rad, Radnička prava, Socijalizam
  • 09.01.2018.
    |
    Beograd, Dom sindikata
    |
    Rosa Luxemburg Stiftung
    «NO LABOUR POWER WITHOUT ORGANISING!»
    Some remarks on the conference: «For Labour Rights»
    «FOR LABOUR RIGHTS! – Trans-National Solidarity, Commons and Perspectives on Organising» – was the programmatic title of a conference held in Belgrade, organised from 27-29 October by the Belgrade office of the Rosa-Luxemburg-Stiftung. It brought together trade unionists, members of left civil society organisations, social researchers and leftist activists from Europe, Asia and USA to discuss labour struggles and strategies within the wider context of «Global Social Rights».
    Tags: Alternative, Economy, Rad, Radnička prava
  • 24.10.2017.
    |
    Dom sindikata / Hotel Palace, Belgrade, Serbia
    |
    Rosa Luxemburg Stiftung
    «FOR LABOUR RIGHTS!»
    Trans-National Solidarity, Commons and Perspectives on Organising
    With the aim of tackling problems situating labour rights in the broader context of social rights, the Belgrade office of the Rosa-Luxemburg-Stiftung is organising a conference on the topic of how to organise labour in times of deindustrialisation, the advanced de-organisation of the labour-movement and an ongoing fragmentation and precarisation of working conditions – not only in the region of the so-called «periphery economies» in Southeast Europe, but across the globe.
    Tags: Alternative, Economy, Rad, Radnička prava
  • 15.09.2017.
    |
    Jugoslovenska kinoteka, Kosovska 11, Beograd
    |
    Transimage
    JUGOSLOVENSKI SOCIJALIZAM NA FILMU
    Predavanja i projekcije filmova
    «Film je za nas najvažnija umetnost» - istakao je 1922. godine Lenjin a to je postala lozinka i za jugoslovensku kinematografiju. Zakonska odredba u prvom članu Osnovnog zakona o filmu iz 1956. godine pocrtava ono što je jugoslovensko samoupravno društvo očekivalo od filma: «Ovim zakonom se određuju odnosi na području proizvodnje, prometa i prikazivanja filmova kao privredne delatnosti, koja ima poseban kulturni i prosvetni značaj.»
    Tags: Alternative, Istorija, Kultura, Radnička prava, Socijalizam
  • 12.07.2017.
    |
    CZKD, Belgrad
    |
    Rosa Luxemburg Stiftung
    ÜBER DEN NATIONALSTAAT HINAUSDENKEN!
    Am 28. und 29. April 2017 fand in Belgrad der feierliche Wechsel der Büroleitung statt
    Unter dem Titel «THINKING BEYOND THE NATIONAL STATE. EUROPE AND THE POLITICAL LEFT» traf sich am 28. April 2017 ein Teil der Linken Südosteuropas in der Haupstadt Serbiens, um über eine linke Zukunft Europas und der EU zu diskutieren.
  • 21.03.2017.
    |
    Rosa Luxemburg Stiftung
    Not Safe at all
    The Safe Countries of Origin Legislation and the Consequences for Roma Migrants
    The discussions against Safe Countries of Origin concept and the repressive migration policies introduced into German legislation, continued throughout events in seven cities in Northern and Eastern Germany (Hannover, Bremen, Hamburg, Kiel, Erfurt, Potsdam and Berlin) within the speakers tour »Not Safe at All« between 14th and 23rd of February.
    Tags: Migracija, Romi
bilten
luxemburg
baner_rls
Mašina

GOSPODAR JEVREMOVA 47

11000 BEOGRAD, SERBIA

info@rosalux.rs
www.rosalux.rs

  • About us
  • Partner organisations
  • Rosa Luxemburg
  • Contact
  • Project applications
  • Notifications
  • Newsletter