Misliti s onu stranu kapitalizma
Institut za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu u saradnji sa Francuskim Institutom u Srbiji poziva vas da prisustvujete međunarodnom programu "Razmišljanja o kapitalizmu" (Reflections on Capitalism) od 22. – 27. juna. Pored predavanja, okruglih stolova i seminara, program uključuje i međunarodnu konferenciju "Misliti s onu stranu kapitalizma" (Thinking Beyond Capitalism) koji će se održati od 24. – 26. juna ove godine. Program će okupiti na desetine vodećih svetskih stručnjaka i preko 70 domaćih i stranih izlagača. Svi događaji su javni.
Često se čuje stav kako je ekonomija stvar stručnjaka, a da njenim društvenim uticajem ne bi trebalo da se bave oni koji među te stručnjake ne spadaju. Međutim, nakon izbijanja krize 2008., postaje jasno da se funkcionisanje svetske ekonomije tiče svih nas zajedno, a da društvene analize i teorije krize moraju takođe biti od izuzetnog javnog značaja.
Institut za filozofiju i društvenu teoriju je stoga odlučio da kroz javnu raspravu i uz vodeće svetske filozofe, sociologe i ekonomiste, postavi niz ključnih pitanja: pre svega, kako je uopšte moguće govoriti o savremenom kapitalizmu? Kako uopšte razumeti današnju ekonomsku situaciju, kada ne postoji slaganje čak ni oko toga da li je finansijska kriza samo prolazna stvar ili simptom dublje krize samog kapitalizma. Štaviše, čak je i sama reč "kriza" dvosmislenog karaktera: ona sugeriše da je postojalo nekakvo bolje stanje pre krize u kojem je sistem normalno funkcionisao, i gde je sve bilo u redu, i da je sadašnje stanje nešto što ne pripada racionalnosti kapitalističkog sistema. Međutim, kao što je poznato, kapitalizam se u toku svoje istorije pokazao kao i te kako sklon krizama. Samo u poslednjih 100 godina, početkom dvadesetih, sredinom sedamdesetih pa onda krajem dvehiljaditih, kapitalizam je prošao kroz tri velike krize koje su uticale na ljude širom sveta. Šta će se onda desiti sa ovom trenutnom krizom?
U Komunističkom manifestu Marks kaže da je kapitalizam društveni sistem koji nastaje i opstaje pobijajući druge društvene sisteme. Kapitalizam je nadmašio sve svoje protivnike: uništio je stari poredak, ancien régime, društvene veze je učinio labavim i neprekidno je vršio revoluciju sredstava za proizvodnju: to je sistem u kojem ‘sve što je čvrsto i ustaljeno pretvara se u dim, sve što je sveto skrnavi se’. U kojoj meri je onda moguće kritikovati jedan takav sistem, sistem koji je uslovio i samu kritiku? Ukoliko se kapitalizam nameće kao nužan okvir našeg mišljenja, kako onda misliti izvan kapitalizma?
Možda krize nisu situacije koje koče mišljenje, već ga upravo čine nužnim.
Potvrđeni govornici: Anselm Jappe (Collège international de philosophie, Paris), Alex Demirovic (Universität Frankfurt am Main, gostujući profesor), Catherine Samary (Université Paris Dauphine), G. M. Tamás (CEU, gostujući profesor, Budapest), Gérard Duménil (Université Paris 10, Paris), Mladen Lazić (University of Belgrade), Toni Prug (Queen Mary University of London), Ugo Mattei (University of California, Hastings College of the Law / Università di Torino), Yann Moulier-Boutang (Université Technologique de Compiègne), i drugi.
Program će se održati na više lokacija u gradu, na sledećim mestima:
- Kuća kulture FMK – Terazije 34
- Institut za filozofiju i društvenu teoriju – Kraljice Natalije 45
- Kulturni centar Beograda – Trg republike 5
- Francuski institut u Srbiji – Knez Mihailova 31
- Ilija M. Kolarac – Studentski Trg 5
- Rektorat Univerziteta u Beogradu – Studentski Trg 1
- Goethe Institut – Knez Mihaila 50
Svi događaji u okviru programa su besplatni i otvoreni za sve.
Za detaljnije informacije, posetite:
Sajt konferencije / Facebook event / Kontakt: ifdt.capitalism@gmail.com