KOMUNISTI I KOMUNISTIČKE PARTIJE: POLITIKE, AKCIJE, DEBATE
Niz dvogodišnjih međunarodnih znanstvenih skupova pod zajedničkim nazivom »Socijalizam na klupi« pokrenut je 2013. godine. U godinu ranije osnovanom Centru za kulturološka i povijesna istraživanja socijalizma tim se nazivom želi poručiti da se socijalizam postavlja na školsku i studentsku klupu kao predmet istraživanja, na optuženičku klupu zbog svega krivo učinjenog i na klupu za rezervne igrače radi potencijala koji na bolji način može biti iskorišten u budućnosti. Povrh toga, temi se pristupilo i generacijski, mahom iz perspektive onih koji nemaju vlastitog odraslog iskustva života u jugoslavenskom socijalizmu jer su tada još bili u školskim klupama, a danas tome razdoblju pristupaju kao istraživači. Tema prvog skupa iz 2013. bile su Kulturološke i povijesne interpretacije jugoslavenskoga i postjugoslavenskih društava, dok je 2015. tema Socijalizam: izgradnja i razgradnja obuhvatila širi prostor i u Pulu dovela oko stotinu sudionika. Izlaganja s prvoga skupa objavljena su već 2013. u zborniku »Socijalizam na klupi« i 2014. kao temati u tri hrvatska znanstvena časopisa (Časopis za suvremenu povijest, Historijski zbornik, Narodna umjetnost). Odabrana izlaganja s drugoga skupa izaći će 2017. u posebnom zborniku.
Dok su se u temi prošloga skupa obljetnički odražavale 1945. i 1990. s početkom i krajem društava državnog socijalizma, treći će »Socijalizam na klupi« ponovno biti odjek prijelomnih povijesnih događaja. Temom »Komunisti i komunističke partije: politike, akcije, debate« želimo potaknuti istraživanje komunističkoga djelovanja na prostoru širem od onoga koji je obuhvaćala socijalistička Jugoslavija i u vremenu duljem od trajanja te države. U prvom redu ponukani stogodišnjicom Oktobarske revolucije, otvoreni smo za sva izlaganja koja će razmatrati ostvarene i neostvarene komunističke politike, uspjele i neuspjele akcije, plodne i jalove debate. Drugim riječima, svu slojevitost strujanja unutar komunističkih krugova koji su se za vlast borili ili je osvojili, obnašali i gubili, svu težinu odnosa među komunistima i prema protukomunističkim snagama, sve uspjehe i neuspjehe komunističkoga djelovanja na području unutarnje i vanjske politike, društvenih i ekonomskih odnosa, obrazovanja, znanosti, kulture i umjetnosti. Svjesni činjenice da su prošla dva skupa mahom okupila znanstvenike koji se bave jugoslavenskim temama te da će to i ubuduće biti tako, ističemo drugi važan obljetnički motiv: osamdesetu godišnjicu dolaska Josipa Broza Tita na čelo Komunističke partije Jugoslavije te početak njezine federalizacije osnivanjem KP Hrvatske i KP Slovenije. Savez komunista Jugoslavije, širina njegova utjecaja i količina raznolikih dostupnih izvora vape za novim istraživanjima i interpretacijama. Očekujemo da će predmet izlaganja na skupu biti vodeći, anonimni i bivši komunisti, oni koje su smatrali svojim unutarnjim i vanjskim neprijateljima, događaji koje su pokretali, procesi kojima su upravljali, pojave koje su im izmicale kontroli, teorije i ideali koje su zastupali te prakse koje su potvrđivale zadani kurs ili s njega skretale. Pregledavanje kronologije otkrilo bi još nekoliko većih i manjih obljetnica koje također mogu biti tema skupa, no 1917. i 1937. dovoljno su jaki okidači kojima u ovom pozivu želimo pripremiti teren za uzbudljivu trodnevnu raspravu u rujnu 2017., ali do tada i gotovo jednogodišnje istraživanje i promišljanje sudionika čije prijave znatiželjno očekujemo.
Cilj ovih skupova, kao i cjelokupnog djelovanja Centra, ostaje isti: jačanje suradnje među znanstvenicima s bliskim istraživačkim interesima, uočavanje tematskih, metodoloških i interpretacijskih podudarnosti, upoznavanje različitih tumačenja, poticanje dijaloga i novih istraživanja.
Službeni jezici skupa su hrvatski (i međusobno razumljivi jezici) i engleski. Pozvani predavači održat će tri plenarna predavanja. Sudionici će držati izlaganja u trajanju od 15 minuta unutar manjih panela. Prihvaćaju se individualne prijave i samo iznimno prijave cijelih panela s 3-4 izlagača. Ovisno o interesu sudionika, nakon skupa moguće je dogovoriti zajedničko objavljivanje radova.
Skup će se održati na Sveučilištu Jurja Dobrile u Puli i u partnerstvu sa Zakladom Rosa Luxemburg. Kotizacija nije predviđena. Organizator osigurava dva ručka i dvije večere te popust u preporučenom hotelu, a sudionici sami snose trošak putovanja i smještaja.
Rok za prijavu je 1. travnja 2017. Molimo vas da popunite prijavni obrazac i pošaljete ga na adresu ckpis.conf@gmail.com.
Do 30. travnja 2017. uslijedit će obavijest o prihvaćenim izlaganjima uz daljnje obavijesti o skupu.
Sve informacije dostupne su na stranici Centra.
Veselimo se vašim prijavama!