POLITIKA PERIFERIJE
"Pre nego što postavi zahteve državi, romska zajednica ima pravo i obavezu da se sama, interno organizuje po principima afirmativne akcije u jednu, ili više organizacija iz različitih oblasti. U ovom slučaju, ona nije shvaćena samo kao solidarnost i zajednička pomoć najugroženijima. Afirmativna akcija podrazumeva i organizovanje romskog rada po sindikalnim principima prema svim spoljnim faktorima, dodatno obrazovanje i profesionalno osposobljavanje stanovništva, praćenje i zastupanje imovinskih, zemljišnih i stambenih pitanja, praćenje i formiranje medijskog predstavljanja Roma, kao i organizovano pravno reagovanje na sve vidove diskriminacije."
Brošura obuhvata tekst romske političke platforme u kojoj su sadržani zahtevi upućeni državi za merama afirmativne akcije u domenima zapošljavanja, obrazovanja, stanovanja, slobode kretanja, medija i rodnog pitanja. Tokom decembra 2013. godine, kao osnov za dalje političko i organizaciono delovanje, platformu su potpisale sledeće organizacije: Romski edukativno kreativni centar, Beograd; Romski kulturni centar, Vranjska Banja; Romski centar Narajan, Preševo; Asocijacija Roma, Vranje; NVO Rukovanje, Vranje; Društvo Rom, Kostolac; Internacionalna Romska Unija, Požarevac; OKZ Romanipen, Kragujevac; CRRZ Amaro Drom, Kragujevac; Ruke prijateljstva, Kraljevo; NVO Novi Svet, Beograd i NVO Budućnost, Beograd.
Pored teksta platforme objavljen je i prilog „Politička ekonomija Evrope i levi odgovori“, Miloša Bakovića Jadžića u kojem su specifični problemi romske zajednice kontekstualizovani i povezani sa širim socio-ekonomskim problemima u Srbiji. Prilog Nikole Radića Lucatija „Rasni stereotipi kao poreklo medijskog tretmana manjina u Srbiji“, poziva na afirmativnu akciju i borbu protiv defamacije u medijima. Objavljeni su i izveštaji radionica u Vranju, Kragujevcu i Požarevcu kao i izveštaj Rade Krstanović sa Zimske škole.