Otimanja poljoprivrednog zemljišta
Pokret za slobodu poziva predstavnike poljoprivrednih udruženja da im se jave ukoliko žele da pomognu u istraživanju o razmerama otimanja poljoprivrednog zemljišta u Srbiji. Proces privatizacije imao je brojne negativne posledice po privredu i najviše štete naneo radnicima i seljacima kojima se oduzima mogućnost da žive od svog rada. Društvena sredstva razgrabljena su od strane finansijskih moćnika koji uživaju političku zaštitu. Vlada Srbije nije spremna da se s tim problemom razračuna već, pod izgovorom obezbeđivanja stranih investicija, nastavlja sa otimanjem i rasprodajom prirodnih resursa. Pored industrijskih preduzeća, na udaru je i poljoprivredno zemljište koje se daje u vlasništvo agrobiznis korporacijama, stranim vladama, domaćim tajkunima i kriminalcima. Ipak, u Srbiji još uvek ne postoji dovoljno sakupljenih podataka o svim posledicama koje ovaj proces nosi sa sobom, niti je poznat pretežni stav samih poljoprivrednika o njemu.
Pokret za slobodu već godinama informiše o problemu otimanja zemlje u Srbiji i na globalnom nivou. Najnoviju publikaciju ''Otimanje zemlje – otpor i alternative'' možete preuzeti na sledećem linku:
http://pokret.net/cms/uploads/Otimanje_zemlje_otpor_i_alternative.pdf
Radi informisanja o ostalim aktivnostima Pokreta za slobodu, posetite veb-sajt www.pokret.net, gde možete preuzeti i ranije publikacije: ''Borba za budućnost: otpor deindustrijalizaciji i otimanju zemlje'' (2013), ''Deindustrijalizacija i radnički otpor: borbe i inicijative za očuvanje radnih mesta u periodu tranzicije'' (2011), i ''Zemlja i sloboda – narodne borbe za agrarnu i poljoprivrednu reformu'' (2011).
Istraživanje o otimanju poljoprivrednog zemljišta sprovodi organizacija Pokret za slobodu, uz pomoć beogradske kancelarije fondacije Roza Luksemburg.
Predstavnici poljoprivrednih udruženja mogu nas kontaktirati na telefon 062.234.251 i i-mejl info@pokret.net
Milenko Srećković, Pokret za slobodu