ABC SOCIJALIZMA
Predgovor izdavača Centar za politike emancipacije
U periodu nakon raspada realsocijalističkog uređenja na postjugoslovenskom prostoru došlo je do sistematskog brisanja korpusa socijalističke misli i prakse, čime levica gubi hegemoniju nad strateškom vizijom društvene regulacije. Ovo je uslovilo i razgradnju konceptualnog aparata neophodnog za analiziranje procesa restauracije kapitalizma u kojem su se novonastale države našle. Nemogućnost adekvatnog razumevanja rapidnih društvenih promena rezultovala je i izostankom realnog otpora. To se ogledalo kako u slabosti organizovanja levih aktera tako i u marginalizaciji modela socijalističkog delovanja u odgovoru na strukturne asimetrije kapitalističkog društva.
Trenutna političko-ekonomska situacija, na globalnom nivou, u prethodnom periodu je nametnula preispitivanje i jačanje kritike širih neoliberalnih političkih okvira i struktura moći. U takvom kontekstu, socijalistička ideja ponovo postaje aktuelna.
Međutim, ovo promišljanje mora da se izbori sa nasleđem socijalističke prošlosti. Revalorizacija egalitarnih projekata 20. veka doprinosi razmatranju izgradnje socijalizma danas. U svrhu metodološki ispravne analize iskustava iz prošlosti, moraju se uzeti u obzir kako pozitivni, tako i negativni aspekti realsocijalističkog oblika regulacije. Ipak, politička pitanja socijalističke strategije danas moraju biti razvijana s obzirom na konkretni savremeni političko-ekonomski kontekst globalnog kapitalističkog sistema. Stoga, obuhvatna analiza šire društvene situacije, ali i kapaciteta i mogućnosti razvoja socijalističkog pokreta predstavlja primarni zadatak danas.
Da bi bili uspešni, akteri koji kao cilj vide prevazilaženje dominantnog sistema i izgradnju socijalističkih društvenih odnosa moraju razumeti istorijski razvoj kapitalističkog načina proizvodnje, kao i logiku njegove reprodukcije – što je osnovni preduslov za razmišljanje o izgradnji sistema na drugačijim osnovama. Početna tačka ovoga je razračunavanje sa mitovima i iskrivljenim predstavama onoga što bi bila alternativa kapitalističkoj društvenoj regulaciji, kroz pokušaj artikulacije afirmativnog socijalističkog odgovora. U tom smislu zbornik koji je pred vama treba čitati kao doprinos obnovi sistemske kritike kapitalističkog sistema društvenih odnosa, kao i rad na teorijskim i političkim pitanjima socijalističke strategije. Jer, ako želimo da izgradimo pokret koji će se pozicionirati kao relevantan politički subjekt, neophodno je analizirati postojeće dileme i ponuditi odgovore na neka od pitanja koji bi nam pružili potencijalne smernice za dalje delovanje.
Teme koje ABC socijalizma obrađuje, iako su pre svega smeštene u kontekst američkog društva, predstavljaju najčešća pitanja sa kojima su se socijalistički akteri kroz istoriju susretali, ali obuhvataju i nova koja su proizvod savremene društvene konjukture. Konkretan kontekst koji tekstovi adresiraju, stoga, treba uzeti kao ilustraciju procesa koji se odvijaju na globalnom nivou. U tom smislu, svako poglavlje u knjizi nastoji da ponudi argumentaciju i obradi pojedinačna pitanja koja se levici nameću kao ključna polja delovanja. Tako su i neke od tema koje su našle mesto u ovoj knjizi: pitanje slobode i demokratije, vlasništva, distribucije bogatstva, radnih odnosa, rasizma, imperijalizma, odnosa feminizma i levice kao i veze socijalističke transformacije i rešavanja ekološke krize.
Ostatak ove publikacije čini selekcija tekstova objavljenih u magazinu Jacobin, na koje su same autorke i autori ABC referisali, a koje uredništvo ove zbirke smatra važnim za bolju artikulaciju ključnih strateških pitanja. Radi se o izboru vrlo heterogenih tekstova koji na različitim nivoima apstrakcije i kroz različite forme približnije objašnjavaju argumente iz Abecede. Pluralitet stavova koji su u određenim slučajevima i suprotstavljeni, najbolje oslikava kritika Erik Olin Rajta koju iznosi Sem Ginding, ali ono što im je zajedničko jeste pokušaj osmišljavanja vizije drugačijeg društvenog uređenja. Ovakav miks značajan je u cilju pokretanja diskusije o načinu na koji mislimo kritiku kapitalizma i mogućnost izgradnje socijalističke alternative.
Stoga, publikacija koja je pred vama ima za cilj revitalizaciju socijalističke ideje kao realne utopije koja nastoji da ukaže na put kojim treba poći kako bi se ne samo limitirala, već i prevazišla kapitalistička moć.
Socijalizam nije stvar prošlosti, socijalizam je pitanje naše budućnosti.