OD MIGRACIJE DO DEPORTACIJE
Veliki broj romskih zajednica živi na ekonomskoj i društvenoj margini već vekovima. Danas, na periferiji Evrope, one su još ugroženije usled katastrofalnih posledica ekonomske krize. Evropska unija intenzivira restrikcije protiv prekarnih migrantskih radnika i radnica, kao i prema azilantima i azilantkinjama iz ratom zahvaćenih i postratnih regiona i država. Mogućnost ponovnog uvođenja viznog režima je mera pretnje zemalja Evropske unije, usmerena na zemlje periferije, a kao razlog za vraćanje viznog režima navodi se problem „ilegalnih migranata“ ili “lažnih azilanata“, koji dolaze u zemlje Evropske unije.
Učestali napadi na romske zajednice su posledica jačanja i konsolidacije desnice, koja koristi ekonomsku krizu za populističke promocije svog rasističkog i antimigrantskog delovanja. Brutalno rušenje romskih i migrantskih naselja, te njihova deportacija iz Francuske tokom 2010. godine, zatim višegodišnji teror koji se sprovodi u Mađarskoj nad lokalnom romskom zajednicom od strane ultra-nacionalističkih formacija, obično imaju podršku državnih institucija. U Srbiji i Bugarskoj su učestale organizovane nasilne akcije prema romskoj populaciji od strane većinskog stanovništva. Ekstremno siromaštvo, sveobuhvatna socijalna isključenost i segregacija, čine situaciju u kojoj se danas nalazi veliki broj Roma i Romkinja u Srbiji.
Cilj publikacije „Od migracije do deportacije – prilozi kritičkoj analizi politike prema romskim migrantima i migrantkinjama u Evropi“ jeste da razmotri pomenutu problematiku kroz poziciju leve politike, pomoću inicijalnog mapiranja legislativnih okvira i analize političkog konteksta u kojem se nalaze romski i drugi migranti i migrantkinje u Evropi. Fokus je stavljen na kritiku prakse prisilnih deportacija, na osnovu Sporazuma o readmisiji između Nemačke i Srbije. Kritičkom analizom pravnih mehanizama isključivanja, koje koristi birokratski aparat Evropske unije, stvara se preduslov za razumevanje i prepoznavanje tih komplikovanih procedura, a ovoj politici ekskluzije treba suprotstaviti konstruktivnu alternativu.